خواص فوق العاده توت سفید که از آن بی اطلاعید!

توت سفید منبع آنتی اکسیدان ها

توت سفید منبعی بالقوه برای درمان بیماری های ناتوان کننده به شمار میرود. فلاونوئیدها و آلکالوئیدهای موجود در برگ، پوست، ریشه و البته میوه توت نقش بسیار مهمی در مهار رادیکال های ۀزاد و اکسیدان های بدن ما دارد.

 

اگرچه اکسیژن برای تمام فرآیندها و بهتر بگوییم زندگی ما بسیار حیاتی و مهم است اما همواره باید توجه داشته باشیم عدم تعادل و توازن متابولیسم و تولید رادیکال های آزاد و اکسیدان ها دلیل اصلی ایجاد بیماری های مختلف ذکر شده است.

 

بررسی های دانشمندان ثابت کرده است توت و خانواده بزرگ آن نقش مهمی در مدیریت و درمان بیماری های انسان ایفا میکند. کاربردهای مهم دارویی توت، ترکیبات فیتوشیمیایی و خواص آنتی اکسیدانی و دارویی توت سفید برای بقای ما لازم است.

 

رادیکال آزاد چیست؟

به زبان بسیار بسیار ساده رادیکال های آزاد، گونه ای شیمیایی هستند که الکترون جفت شده ندارند. این الکترون ها بصورت آزادانه در سلول های بدن تولید میشوند و آنها را تخریب و از بین میبرند. پیری زودرس و انواع سرطان ها شایع ترین بیماری های شناخته شده است که علت اصلی آن همین رادیکال های مزاحم آزاد میباشند.

 

چه عواملی باعث تولید رادیکال های آزاد میشود؟

یوگاندا مورتی محقق و نویسنده مقالات علمی در این زمینه است. او در یکی از مقالات خود مینویسد: اگر شما میدانستید چه بیماری هایی در کمین سلول های سالم بدن شما هستند بدون لحظه ای درنگ به سراغ موادغذایی سالم و طبیعی و دارای خواص آنتی اکسیدانی پرواز میکردید!

علی‌رغم اینکه رادیکال های آزاد به‌طور طبیعی در بدن ایجاد می‌شوند، سبک زندگی نیز در تسریع تولید آنها دخالت دارد. ازجمله عواملی که باعث تسریع در تولید رادیکال آزاد می‌شود، به قرار زیر است:

 • درمعرض مواد شیمیایی قرار داشتن مثلا آلودگی هوا و آفت‌کُش‌ها

 • سیگار کشیدن

 • مصرف الکل

 • مصرف غذاهای سرخ‌کردنی

این عوامل که مرتبط با نوع و سبک زندگی است، در ایجاد بیماری‌های قلبی/عروقی، سرطان و… نقش دارد. بنابراین، استرس اکسیداتیو می‌تواند دلیلی بر ایجاد این بیماری‌ها با قرار گرفتن درمعرض موارد بالا باشد.

روغن های تجاری کارخانه ای را کنار بگذارید!!

تکلیف بسیاری از موارد بالا روشن است! اما مورد آخر یعنی مصرف غذاهای سرخ کردنی با استفاده از روغن های تجاری، بی کیفیت و غالباً دروغین در کشور ما بیش از هر مورد دیگری باعث ابتلا به انواع بیماری ها مانند آلزایمرف بیماری های قلبی و عروقی و انواع سکته ها و سرطان ها شده است.از هم اکنون استفاده از این روغن های بی کیفیت اما باظاهری فریبکارانه را کنار بگذارید و از روغن های سالم و سنتی و صد البته طبیعی استفاده کنید. روغن هایی مانند روغن شحم گاوی، روغن زرد گاوی، روغن زیتون خالص و روغن ارده کنجد هرچند قیمتی بالاتر از روغن های بازار دارند اما ارزش سلامتی انسان بسیار قیمتی تر است.

 

آیا مکمل‌ها و مواد حاوی آنتی‌اکسیدان واقعا مفیدند؟

بله. مواد شیمیایی بی‌شماری می‌توانند به‌عنوان آنتی‌اکسیدان عمل کنند. ویتامین C، ویتامین E، گلوتاتیون، بتاکاروتِن و استروژن‌های گیاهی موسوم به فیتواستروژن در دسته‌ی آنتی‌اکسیدان‌های پرتعدادی هستند که می‌توانند اثرات رادیکال های آزاد را خنثی کنند.

 

موادغذایی حاوی خواص آنتی اکسیدان:

بسیاری از مواد غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند. انواع توت‌ها، مرکبات و سایر خوراکی‌های سرشار از ویتامین C. هویج نیز حاوی مقدار زیادی از ماده بتاکاروتن است. سویا (سویای موجود در بقولات) و برخی از جایگزین‌های گوشت نیز مقادیر زیادی فیتواستروژن دارد. دسترسی به آنتی‌اکسیدان در مواد غذایی مختلف، متخصصان تغذیه را بر آن داشته تا نسبت به تجویز و تدوین رژیمی مبتنی بر آنتی‌اکسیدان اقدام کنند. ویژگی‌های ضدپیریِ آنتی‌اکسیدان نیز باعث شده تا شرکت‌های مختلف به فکر تولید محصولاتی حاوی آنتی‌اکسیدان باشند.

توت سفید، ارزان و سرشار از خواص

توت سفید یک از میوه های خوشمزه ای که دارای مواد معدنی بسیاری چون گلوکز، و انواع ویتامین های گروه A و C و B و مقادیر بالایی از فیبر، تانن، منیزیم، آهن می باشد که برای سلامتی بسیار مفید است. توت سفید یکی از بزرگترین منابع شناخته شده از آنتی اکسیدان است که سلامتی سلول های بدن شما را ضمانت میکند. پیشگیری از انواع سرطان ها و انواع بیماری ها مانند پیری زودرس، نارسایی کلیوی و انواع بیماری های قلبی و عروقی با عصاره اخالص توت سفید امکان پذیر است.

خواص فوق العاده توت سفید که از آن بی اطلاعید!

خواص شیره تازه توت سفید نیز مانند خیلی از میوه‌های دیگر، بسیار زیاد است و در موارد مختلف کاربرد زیادی دارد. خواص شیره توت سفید بسیار فراوان است که در ادامه به چند مورد مهم آن اشاره می‌کنیم:

 • پیشگری از سرطان

توت‌ها منبع خوبی از فیتونوترینتی توانا به نام رزوراترول (resveratrol) هستند که همین مورد باعث پیشگیری از سرطان می‌شود و هم توانایی مقابله و جنگ با سرطان را دارد.

 • تقویت کلیه‌ها با توت سفید تازه

یکی دیگر از خواص شیره توت سفید تقویت کلیه‌ها است. در طب سنتی این عقیده وجود دارد که توت سفید موجب تقویت عملکرد کلیه‌ها نیز می‌شود.

 • توت سفید و درمان یبوست

یبوست مشکلی است که برخی از افراد دچار آن می‌شوند یک راه حل برای درمان آن، میل کردن توت سفید با معده خالی، به همراه یک لیوان آب است.

 • درمان سرماخوردگی و آنفولانزا را به توت سفید بسپارید

شیره توت سرشار از ویتامین C است که وجود این ویتامین باعث درمان سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شود. پس در دوران سرماخوردگی خود از شیره توت سفید نیز استفاده کنید تا از خواص توت سفید تازه بهره‌مند شوید.

 • پاک کننده کبد

یک باور عمومی در مورد توت سفید این است که کبد را پاک و تمیز می‌کند. پس شما نیز می‌توانید از شیره توت سفید برای پاکسازی کبد خود استفاده کنید.

 • درمان کم خونی

توت دارای مقدار زیادی آهن است که باعث شده این میوه برای درمان کم خونی مفید باشد. کم خونی از بیماری‌های شایع در بین مردم و بخصوص ایرانی‌ها می‌باشد. می‌توان با مصرف شیره توت سفید به جنگ این بیماری نیز رفت.

آیا شیره توت سفید نیز خواص مشابه میوه تازه را دارد؟

در جواب باید گفت بله. شیره توت سفید نیز دارای خواصی مشابه و بعضاً اعجاب آور تری نیز میباشد. خواصی که هر فردی را نسبت به مصرف مداوم آن ترغیب خواهد کرد.

 • شیره توت هم مانند شیره انگور و خرما در درمان و پیشگیری از کم خونی موثر است. آهن موجود در این شیره باعث رفع کم‌خونی و فقر آهن خواهد شد.
 • شیره توت به علت دارا بودن انواع ویتامین‌های گروه B در کاهش و رفع عصبانیت و استرس و اضطراب، مفید است، همچنین این شیره ضعف بدن را نیز از بین می‌برد.
 • فیبر موجود در شیره توت سفید، باعث درمان و پیشگیری از یبوست می‌شود.
 • ویتامین A موجود در شیره توت باعث تقویت چشم و رشد ناخن خواهد شد.
 • شیره توت برای رفع خواب رفتن دست و پا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • استفاده از شیره توت برای درمان سردرد و سرگیجه ناشی از کم خونی مفید می‌باشد.
 • شیره توت دارای آنتی اکسیدانی با نام آنتوسیانید بوده که باعث کاهش کلسترول بد خون و پیشگیری از بیماری قلبی و عروقی می‌شود.
 • همچنین آنتی اکسیدان‌های موجود در این شیره پرخاصیت در پیشگیری از سرطان نیز نقش مهمی دارند.
 • شیره توت در تصفیه خون موثر است و به حفظ سلامت کبد و طحال کمک می‌کند.
 • شیره توت به افزایش قدرت یادگیری و رشد و همچنین تامین انرژی مورد نیاز کودکان بسیار مفید است.

 

سخن پایانی…

اگر به سلامتی خود اهمیت میدهید

اگر پیشگیری را بهتر از تخت بیمارستان تلقی میکنید

اگر به دنبال سلامتی خانواده خود هستید

همین حالا شیره تازه توت سفید زیبه را سفارش دهید و در هرم غذایی روزانه خود بگنجانید

سالم و سلامت باشید

 

 

منبع:

 

Mulberry leaves and their potential effects against cardiometabolic risks: a review of chemical compositions, biological properties and clinical efficacy

Content of polyphenolic compounds and their antioxidative properties in harvested black mulberry (Morus nigra L.) fruit at different ripeness phases

Effect of mulberry (Morus indica L.) therapy on plasma and erythrocyte membrane lipids in patients with type 2 diabetes

https://www.yjc.ir/fa

مترجم: صادق واحدی

translated by: sadegh vahedi

 

 

 

 

 

برچسبها: ، ، ، ، ،

مطالب مرتبط: