خواص شفابخش عرق بیدمشک

حتما شما هم تاکنون برخی خواص و فواید دارویی و شفابخش عرق بیدمشک به گوشتان خورده است. و حتما هم شنیده اید که عرق بیدمشک میتواند نشاط و سرزندگی را برای شما بهمراه آورد. بله دقیقا شنیده های شما درست است.

 

داشتن منابع عظیم غذایی با قند طبیعی فراوان باعث شده تا علاوه بر انسان ها جانوران گوناگون و متعددی از نواحی مختلف برای تغذیه جذب بیدمشک ها شوند. اما در این بین انسان ها بیشترین بهره را خواهند برد. از سویی این بهره ­مندی می­تواند جان جانداران بسیاری را به مخاطره اندازد. به گفته داگلاس تالامی گیاه شناس سرشناس غربی، بیدمشک رتبه دوم را در بین گیاهان و درختان میزبان در اختیار دارد. میزبان میلیاردها انسان و شاید صدها میلیارد جاندار دیگر!

آشنایی با گیاه شگفت انگیز بیدمشک

بید مشک درختچه ای دو پایه ای و زینتی است البته گاهی به صورت درخت نیز مشاهده می شود. ارتفاع این درختچه به طور متوسط از ۸ متر بیشتر نمی شود. پوست درختچه بیدمشک با برحستگی های تیزی همراه است. برگ های بیدمشک در پایه های نر و ماده متفاوت بوده و روی برگ به رنگ سبز تیره و پشت آن کرکدار و روشن می باشد. گل های این گیاه در پایه ماده بیضی شکل و پهن تر از برگ آن می باشد. گلهای بیدمشک معطر نیز هستند. از مهمترین مواد در بیدمشک که اثرات دارویی دارند می توان سالیسیلات،سالیکورتین، سالیگنین را نام برد. این گیاه دارای خواص و  فواید فراوانی بوده که در ادامه به آن اشاره می شو

 

 

خواص درمانی و دارویی بیدمشک چیست؟

محیط زیست بیدمشک ها اغلب آسیای مرکزی، غربی و اروپاست اما همانطور که پیشتر گفتیم این گیاه در مناطق سردسیر آمریکای شمالی و کانادا نیز یافت می­شود. بیدمشک مناطق کاملاً سایه و بدون آفتاب را دوست ندارد و غالباً زمین های پهن و باز، حاشیه جنگل ها، امتداد سواحل و رودخانه ها را برای زندگی انتخاب می­کند.

تقویت دستگاه گوارشی

بیدمشک گیاهیست ملّین. این یعنی می­توان به او در درمان بیماری های گوارشی مانند یبوست اعتماد کرد.از همین رو در بسیاری از داروهای گیاهی و حتی صنعتی که روان سازی روده و معده را برعده دارند از عصاره بیدمشک استفاده می­شود.

درمان دردهای مفصلی و عضلانی

فیلسوفان یونان باستان شاید نخستین کسانی بودند که از پوست بیدمشک به عنوان دارویی شفابخش در درمان دردهای مفصلی و همچنین پایین آوردن تب استفاده می­کردند. به سرعت آوازه خواص بیدمشک ها اروپای مرکزی را درنوردید و آنها برای کاهش سردردهای میگرنی و همچنین درد دندان از پوست بیدمشک بهره بردند.

عرق بیدمشک تقویت کننده ماهیچه قلب

اما عرق این گیاه معطر که از دیرباز در بخش فلات مرکزی آسیا مورد توجه بوده است خواص جالبی دارد. عرق بیدمشک مقوی قلب است! ایرانیان از سالهای دور عرق بیدمشک رابرای بیماران قلبی تجویز می­کردند چراکه در حفظ سلامتی آن بسیار کارآمد و موثر است.

درمان افسردگی

عرق بیدمشک تقویت کننده دستگاه عصبی بوده و دم کرده آن با عسل طبیعی، آرامش بخش و تسکین دهنده اعصاب است. بیدمشک به دلیل خواص ذاتی خود نشاط آور بوده و درمان قطعی افسردگی بشمار می­رود.

درمان دردهای روماتیسمی

بیدمشک بیماری ها و دردهای عضلانی را بهبود می­بخشد و دردهای روماتیسمی را درمان می­کند. این گیاه علاوه بر خواص ذکر شده برای افرادی که از لاغری مفرط رنج می­برند بسیار کارساز و شفابخش است چراکه اشتها را افزایش داده و از مهمتر از آن، انگل ها و کرم های روده ای را بطور کل از بین می­برد.

عرق بیدمشک، آسپرین طبیعی

درست همانند آسپرین، بیدمشک منبع اسیدسالسیلیک است. اسیدسالسیلیک معمولا در انواع تب بُرها، داروهای ضد روماتیسمی و ضد درد استفاده می­شود. امام بیدمشک بطور طبیعی تمام این خواص و مواد فعال را در خود دارد. هرکدام از بخش های این گیاه ارزشمند خواصی منحصر به فرد دارد که در این مقاله سعی شد بطور اجمالی به آنها اشاره شود.

سالم و سلامت باشید

 

منبع: https://wildseedproject.net

  

برچسبها: ، ، ، ، ،

مطالب مرتبط: