سلامتی با شیره انگور

ویژگی همه شیره ها انرژی زا بودن آنهاست. شیره میوه هایی مانند انگور، خرمالو، توت سفید، خرما و… همگی دارای ویژگی ها و خواص آزادسازی انرژی هستند. شیره ها در فصل زمستان بالاترین سوخت و ساز را به بدن شما رسانده و ضعف جسمانی جلوگیری می کند. در فصل تابستان نیز مقوی ترین میان وعده ها، دلچسب ترین شربت ها و انرژی زا ترین مواد طبیعی قندی را مهیا می نماید.

شیره ها درمان و تسکین بسیاری از بیماری ها را ممکن می سازند. برای نمونه افرادی که به دلیل انواع جراحت ها و عمل های جراحی دچار نقصان ایمنی بدن هستند و یا خون فراوانی از دست داده اند به مصرف حداکثری انواع شیره های خالص و طبیعی توصیه می شوند. در حال حاضر که دنیا با شیوع ویروس کووید۱۹ تحت تاثیر قرار گرفته و روز به روز بر شمار مبتلایان افزوده می گردد، مصرف انواع موادغذایی سالم و بهداشتی و البته خالص و طبیعی نیز بیشتر توصیه می گردد. حتما دیگر متوجه شده اید که این ویروس در بین افرادی که به هر دلیلی دچار ضعف و نقصان ایمنی بدن هستن بیشتر کارساز است. به همین دلیل پزشکان سراسر دنیا افزایش ایمنی بدن، مصرف گرمیجات و ورزش را جز مهمترین عوامل مبارزه با ویروس کرونا کووید۱۹ می دانند. شیره انگور ملایر، شیره توت سفید، شیره خرما و… همگی باید در سبد و هرم غذایی ما ایرانیان جای ثابت خود را بیابد.

بیایید باهم چند نسخه پزشکی سنتی را مطالعه نماییم:

  • آیا می دانید شیره انگور، ضعف عمومی بدن و ضعف احشاء را معالجه و بدن را تقویت می کند. برای این منظور شیره انگور را با شیر گاو تازه و کمی پودر بادام مخلوط نموده و روزانه ۲ تا ۳ لیوان به بیمار بدهید تا قوای بدنش را سریع تر به دست آورد. این دستور برای افراد مبتلا به کووید۱۹ توصیه می شود.
  • شیره انگور درست مانند خود انگور مقدار قابل توجهی ویتامین «آ»، «ب» و «ث» دارد و در ضمن ضد نفخ هم هست.
  • خوردن شیره انگور مخلوط شده با کمی پودر زعفران، برای رفع هم و غم، غضب شدید و ضعف اعصاب بسیار مفید است و معالجه تا بهبودی باید ادامه داده شود.از آن جا که پودر زعفران به شما کمک می کند تا بتوانید روحیه ای شاد و با نشاط تر داشته باشید، می توان آن را برای کسانی که مشکل اعصاب دارند تجویز کرد. از ترکیب پودر زعفران و شیره انگور برای رفع عصبانیت و خشونت و البته کم حس و حالی و بی رمقی نیز استفاده کرد. متخصصان معتقدند که باید این روند مصرفی ادامه پیدا کند تا جایی که افسردگی به طور کامل رفع شود اما نباید فراموش کرد که مصرف بالای ۵ گرم زعفران در یک وعده می تواند موجب مرگ فرد شود. اگر افراد گرم مزاج برای رفع افسردگی از این ترکیب استفاده می کنند بهتر است که از ماست، کاسنی و پونه و موارد اینچنینی در کنار معجون خود استفاده کنند تا دچار مشکل ناشی از گرم بودن این ترکیب نشوند.
  • شیره انگور مخلوط شده با کمی گل ختمی پخته را به صورت مرهم روی آبسه (دمل) قرار دهید تا دمل باز شود. علاوه بر آن برای از بین بردن ورم هایی که بر اثر ضربه ایجاد شده اند، مفید است.
  • همچنین شیره انگور در بدن باعث دفع اوره و مقداری از اسیدهای غیر مفید بدن می شود و کارشناسان تغذیه آن را پاک کننده بقایای غذاها در روده و معده می دانند.
  • شیره انگور و خرما، هر دو تسکین دهنده دردهای رماتیسم و امراض شریانی و وریدی هستند.

فواید شیره انگور برای کودکان و نوجوانان

از آن جایی که کودکان و نوجوانان برای رشد نیاز به مواد مغذی بیشتری دارند، مصرف شیره انگور برای آنها می‌تواند علاوه بر تامین کالری، برخی مواد مورد نیاز بدن آنها برای رشد را فراهم کند. به همین دلیل به والدین توصیه می‌شود از شیره انگور در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان خود استفاده کنند.

مهمترین مزایای شیره انگور برای پوست

وجود ویتامین‌ها و مواد مغذی مفید برای پوست در شیره انگور باعث شده است یکی از خواص شیره انگور، حفظ سلامتی پوست باشد. از این شیره می‌توان به‌طور مستقیم بر روی پوست‌های دچار لک استفاده کرد. به علاوه مصرف آن بر روی پوست موجب سفت شدن پوست می‌شود در نتیجه از پیری پوست جلوگیری می‌کند. به همین دلیل در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی از عصاره انگور استفاده می‌شود.

کم خونی و شیره انگور

اطبای سنتی بر این باورند که مصرف مرتب شیره انگور به همراه غذا، آب میوه و یا به همراه میان وعده‌های غذایی باعث کاهش تنش‌های عصبی و در نتیجه درمان کم خونی و حفظ سلامت شخص می‌شود. به علاوه مصرف شیره انگور درد سینه و سرفه های مزمن را تسکین می‌دهد. اگر بدن شما دارای ضعف است و اکثر وقت‌ها بدن بی‌حال و ضعیف دارید یا مبتلا به کم خونی هستید حتما شیره انگور را در برنامه غدایی خود بگنجانید.

فواید شیره انگور در طول بارداری

یکی از اقدامات درمانی به منظور رفع خونریزی در اوایل بارداری، مصرف شیره انگور می‌باشد. در واقع مواد مغذی موجود در این شیره، تاثیرات مثبتی بر دستگاه تناسلی زنان و به خصوص عملکرد تخمدان ها دارد.

افزایش غلظت شیر مادر

مادرانی که شیر رقیقی دارند می‌توانند در کنار دیگر درمان‌ها با مصرف شیره مرغوب انگور، شیر غلیظی داشته باشند. جالب است بدانید برخی از طرفداران طب سنتی، مصرف محلول شیره‌انگور در آب را بر مصرف شیر خشک ترجیح می‌دهند.

روش تهیه شیره انگور خانگی به روش سنتی

گروه تامین مواد غذایی سالم و سنتی زیبه معمولاً برای تهیه شیره انگور یا دوشاب انگور خود، آب انگور شیرین و رسیده بهترین مزارع تاکستان را گرفته، با شیوه های سنتی و بدون دخالت انواع دستگاه های صنعتی آن را صاف کرده و تحت حرارت قرار می دهند تا سه چهارم آب آن تبخیر گردد. سپس شیره انگور غلیظ و خوشرنگ زیبه در بسته بندی های مخصوص ریخته شده و درب آن پلمب می شود. این محصول سنتی اکنون در همین سایت قابل سفارش دادن می باشد.

توجه: شیره انگور طبیعی زیبه، محصول شهرستان ملایر، قطب اصلی تولید شیره انگور در ایران می باشد

 

سالم و سلامت باشید

 

برچسبها: ، ، ، ، ، ، ،

مطالب مرتبط: